Інформаційний бюлетень «Редукціон» № 9-10-11 (139-140-141) — жовтень, листопад, грудень 2017 року
Інформаційний бюлетень «Редукціон» № 9-10-11 (139-140-141) — жовтень, листопад, грудень 2017 року


 



 


Чи готова Україна до запровадження електронних державних закупівель



У наші нелегкі та фінансово неблагополучні післякризові часи деякі підприємства полюбляють жити у борг. І це не дивно. Однак при цьому не будемо забувати народну мудрість про те, що беручи «чужу» копійку потрібно віддавати «свої» вже дві.
Уцій статті ми пропонуємо розглянути «під прицілом» те, як правильно провести та як насправді проводять українські підприємства закупівлю послуг з надання кредиту інших.
Наприклад, дуже гострим питанням для всіх українських комітетів з конкурсних торгів є необхідність проведення процедури закупівлі послуг з надання кредиту інших, що відносяться за показником п’ятого знаку до класифікаційного угруповання 65.22.1(згідно з Державним класифікаторомпродукції та послуг ДК-016-97), якщо вартість самих банківських послуг складе більше 100 тисяч гривень. У цьому ми і повинні розібратися: скільки коштуватимуть послуги банку. А тоді вже на цю суму проводити або ж не проводити закупівлю. Закон України «Про банки та банківську діяльність» дає нам поняттябанківського кредиту як будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яку гарантію, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.
Для проведення торгів на закупівлю послуг з надання кредиту інших у потрібно вивчити даний ринок. Однак при розгляді пропозицій банків важливо розуміти, що є базою для нарахування відсотків за кредитом і різноманітних комісій - повна сума боргу («тіло кредиту») або ж залишок заборгованості. У даному випадку відмінність істотна. Природно, нарахування відсотків на залишок заборгованості вигідніше за нарахування на усю суму боргу. Більше того, для більшості банків базою для нарахування відсотків і комісій є саме залишок заборгованості. Але є і виключення. Тому завжди, коли ви бачите привабливу пропозицію, виражену у відсотках річних, поцікавтеся, як здійснюється нарахування цих самих відсотків.
Розглянемо наступний приклад: пропонується кредит під 8% річних у валюті. Погашення здійснюється щомісячно рівними внесками. Начебто усе як у більшості банків, тільки ставка вигідніша. А де ж каверза? Та ось вона: внизу маленькими літерами дописано: «відсотки нараховуються щомісячно на початкову суму кредиту». Тому пропонуємо розглянути саме поняття кредиту. Для зручності розрахунків припустимо, що ми беремо кредит рівно на один рік. Тоді товар подорожчає на ті самі 8% від суми кредиту. У перекладі на традиційні відсотки річних заборгованості, що нараховуються на залишок, йтиметься не про 8, а про 14,5%. Ось так вигідна (на перший погляд) пропозиція у результаті перетворюється на не дуже вигідну. Те ж саме стосується банківських комісій. Що ж далі?.. Припустимо на мить, що відсотки банк нараховує «по-чесному»,тобто на залишок заборгованості. Одночасно банк стягує щомісячну комісію за обслуговування кредиту, що нараховується на усю його суму. І знову приклад: термін кредиту - 6 місяців, відсоткова ставка - 21% річних, щомісячна комісія (за ведення позикового рахунку) - 0,8%. При цьому комісію банк нараховує не на залишок заборгованості, а на початкову суму кредиту. Наведені вище умови рівнозначні реальній ставці у 37% річних. Тобто якби банк не стягував комісій, то сума відсоткових виплат під 37% річних дорівнювала б сумі виплат за представленими вище умовами. Якби комісія нараховувалася на залишок заборгованості, цей показник складав би приблизно 28,85% річних. Заглибившись у цифри та підрахунки, ми намагалися намалювати всю картину, а який вигідний варіант – це вже вирішувати комітетові з конкурсних торгів та керівництву установи, підприємства або організації, що проводять закупівлі послуг з надання кредиту інших.

Повну версію статті ви можете переглянути, здійснивши передплату електронної або друкованої версії ІБ «Редукціон».