Інформаційний бюлетень «Редукціон» № 9-10-11 (139-140-141) — жовтень, листопад, грудень 2017 року
Інформаційний бюлетень «Редукціон» № 9-10-11 (139-140-141) — жовтень, листопад, грудень 2017 року


  


Відсутність Моніторингу державних закупівель з боку Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, цеГоловний харківський листоноша
                                                           Кто стучится в дверь ко мне с толстой сумкой на ремне?
Проте сьогодні трапилося навпаки - медіа-варта постукала у двері головного листоноші міста Харкова. Постукала - і її радісно прийняли, адже у цей день Харківська дирекція УДППЗ «Укрпошта» проводила розкриття пропозицій із закупівлі 20 тонн цементу. Голова комітету з конкурсних торгів з ентузіазмом розпочала бесіду. Тому ще до початку процедури розкриття кореспондентам розповіли про проблеми, які виникають у них в зв’язку із прийняттям нового закону та які пропозиції хотілося б внести до норм закону, щоб покращити своє вимушене становище.
Йдеться якраз про загальновідомі проблеми із розміщенням цілої купи інформації, яка підлягає оприлюдненню у відповідності до ст.10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» та має на меті зробити державні закупівлі більш прозорими та відкритими для громадськості. Проте і нещадно ускладнює життя комітетам конкурсних торгів, особливо тим, які проводять безліч процедур на рік. Отже, це стосується нашого листоноші, адже, будучи філіалом головного підприємства, Харківська дирекція УДППЗ «Укрпошта» повинна проводити закупівлі інколи не зважаючи навіть на ціни. Відбувається таке неподобство тому, що річний план на всі українські дирекції «Укрпошти» один, і, відповідно, суми, зазначені в ньому, чималі та перевищують 100 тисяч гривень по товарах та послугах, а роботах усі 300 тисяч. Іноді і закупівлі на 500 гривень доводиться проводити. А що робити?
За хвилин 10 до початку розкриття нас запросили із представником учасника ТОВ «ТДХ» до студії, де відповідно до оголошення про проведення торгів повинно було відбуватися розкриття. Студія, до речі, уразила навіть витончені розуми журналістів «Редукціону».
Місце дійсно відповідало умовам події. Адже передбачено було як наявність мікрофонів для комітету з конкурсних торгів, так і звукоізоляційні стіни, що значно підвищує чіткість почутого.
            Спочатку всі присутні піддалися перепису. Усі дані були внесені до протоколу розкриття. Крім представника, що поспішав, нікого більше не було. Тому на момент розкриття присутніми були три члени комітету з конкурсних торгів (робоча група), представник ТОВ «ТДХ» та медіа-вартові. Вступна частина приголомшила своєю чіткістю та, безумовно, зіграла не абияку роль те, що проголошувалося все на чистій рідній українській мові. Першою бути розкритою було надано право пропозиції ТОВ «ТДХ», чий представник мав бажання бути присутнім на процедурі розкриття. Одразу зазначимо, що запропонували вони надати Харківській дирекції «Укрпошти» цемент за 16 800 гривень. Правда, документи комітет вирішив перевірити на самому розкритті, що не передбачено вимогами чинного законодавства. Хоча, може, це і дозволило виявити недоліки під час розкриття. Наприклад, довідка з банку про відсутність заборгованостей була надана лише у вигляді копії, звіту про рух грошових коштів не було надано взагалі. Представник ТОВ «ТДХ» пояснив, що не надав цієї довідки тому, що підприємство не подає звіту до органів статистики. Проте ми всі знаємо, що на кожне слово потрібна довідка, все потрібно підкріплювати письмово. Однак і комітет дав маху, вважаючи, що основні умови договору також потрібно надавати у складі пропозиції конкурсних торгів. Добре, що все вирішилося та всі усвідомили свої помилки, а засідання комітету продовжило свою роботу.
Наступною була розглянута пропозиція конкурсних торгів ТОВ «Компанія «Діпром», яка також чомусь надала замість оригіналу копію довідки з банку про відсутність заборгованостей. Сума була зависокою у порівнянні із попередником: аж 23 000 гривень. Документи надані повністю та навіть з надлишком. І третьою була пропозиція ТОВ «Новаторбуд». Щодо наданих документів, то всі вони  були присутніми у пропозиції учасника. А своєю сумою пропозиція навіть потішила, бо була найнижчою за цей день. ТОВ «Новаторбуд» запросив за 20 тонн лише 16 200 гривень.
Чомусь не дають спокою однакові помилки у пропозиціях учасників. Та й відповідь цікава: у документації на зазначено вимогу стосовно того, що потрібно надавати оригінал чи копію довідки з банку про відсутність заборгованостей. Дивно це, але якщо це таємне, то воно має властивості становитися явним.
І хоча саме розкриття вже закінчилося, проте розмова ще продовжувалася. Багато цікавого можна дізнатися у людини, яка розкриття пропозицій проводить майже кожного дня. Знову ж таки, повернулися до теми змін у законодавстві. Для державних підприємств вона болюча. Ніхто не знає, чим обернуться прийдешні зміни, але вони для державних підприємств, напевно, потрібні. Особливо, коли доводиться витрачати кошти з того ж бюджету на проведення сміховинних закупівель мішку цементу.
Медіа-варта з Харкова