Інформаційний бюлетень «Редукціон» № 9-10-11 (139-140-141) — жовтень, листопад, грудень 2017 року
Інформаційний бюлетень «Редукціон» № 9-10-11 (139-140-141) — жовтень, листопад, грудень 2017 року


 



 


Чи готова Україна до запровадження електронних державних закупівель





Корупція на місцевому рівні процвітає. Комунальники, державні підприємства, органи влади і місцевого самоврядування «ховають» інформацію як вони витрачають бюджетні та публічні кошти і на що, адже, за законом, вони не зобов’язані проводити відкриті державні тендери. Це дає можливість чиновникам класти гроші у кишені собі та родичам, а інфраструктура міст тим часом погіршується у геометричній прогресії. Єдиний шлях виходу з цієї ситуації - вивести закупівлі «з тіні», а, відтак, посприяти ліквідації наболілих місцевих проблем. Такий крок можливий у разі прийняття Верховною Радою України проекту Закон України «Про відкритість використання  публічних коштів», який 15 травня 2013 року був зареєстрований у Парламенті під номером 2012а


 Протягом грудня 2012 року по сьогоднішній день незалежні громадські об’єднання здійснювали громадський моніторинг діяльності комітетів з конкурсних торгів в освітянській сфері Харківської області в рамках проекту «Всеукраїнської ініціативи за чесні державні закупівлі в системі освіти».  

 Результати громадського моніторингу діяльності комітетів з конкурсних торгів у освітянській сфері Харківської області.

 Акційна пропозиція для справжніх лідерів в держзакупівельній сфері!

 Протягом грудня 2012 року по сьогоднішній день незалежні громадські об’єднання здійснювали громадський моніторинг діяльності комітетів з конкурсних торгів в освітянській сфері Харківської області в рамках спільної реалізації проекту з ГО «Лабораторія Законодавчих Ініціатив» та «Всеукраїнського партнерства за доброчесні закупівлі» в системі освіти, який здійснюється за фінансової підтримки Представництва Європейської Комісії в Україні.  

Комітет з питань економічної політики рекомендує парламенту відхилити проект закону про внесення змін до Закону «Про здійснення державних закупівель»
 Законопроектом (реєстр. №2055) пропонується розширити перелік випадків, на які не поширюється дія Закону "Про здійснення державних закупівель", якщо предметом закупівлі є товари, закупівля яких здійснюється для забезпечення продуктами харчування дошкільних навчальних закладів державної та комунальної власності.

Напередодні змін

Початок липня приніс радісну для багатьох замовників новину: виведення з-під дії закону закупівель, що здійснюються за власні кошти підприємств. В очікуванні бажаного послаблення піднесений настрій мав і комітет з конкурсних торгів ВАТ «Турбоатом».


Конкуренція на торгах: наближення до необхідного мінімуму
Структура державних органів в Україні не так давно зазнала суттєвих змін. Маємо на увазі адміністративну реформу, яка не тільки змінила назви окремих відомств, а й вплинула на покладені на них функції. Так, Указом Президента України було створено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг – державний колегіальний орган. Завданням комісії є регулювання та ліцензування діяльності у сфері генерації, транспортування та постачання тепла, а також централізованого водопостачання та водовідведення. Погодьтеся, завдання надважливі та складні. І для їхнього виконання потрібні ресурси. Задля цього було оголошено конкурсні торги, предметом закупівлі на яких стало устаткування для автоматичного оброблення інформації. Чим саме вирішили розжитися в організації та хто зважився надати потрібну техніку, спостерігали медіа-вартові.

Винахідники власного закону про здійснення державних закупівель
На початку червня Медіа-варта завітала на гостини до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області. Знаходиться вона у самісінькому центрі міста Харкова, у двох кроках від «стекляшки». Хоча, напевно, про це ніхто не знає. Адже жодної таблички із назвою організації немає – ані при вході, ані на самому поверсі. Розрахунок на те, що ніхто не знайде?

На благо міста
Комунальне підприємство «Благоустрій» Московського району м. Харкова в останній день весни проводило відкриті торги на закупівлю п’яти автомобілів для транспортування твердих побутових відходів. 

Радіти зарано
Спекотне літо 2012 року стало гарячою порою і для закупівельників. Торгів наразі проводиться чимало, тож медіа-вартовим було до кого ходити в гості. Завітали вони і на Харківське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство, одразу на дві процедури розкриття пропозицій: із закупівлі шкіри зі шкур великої рогатої худоби чи шкур тварин родини конячих для взуття, для інших виробів і із закупівлі напівфабрикатів гумових. 

На шляху до ідеального Харкова, як і завжди, постають одні й ті самі проблеми. Зокрема, Центральний парк культури і відпочинку імені Максима Горького. Наразі триває його комплексна реконструкція, яка поступово виходить на завершальну стадію.

Скільки разів чули ми нарікання вітчизняних виробників на те, що правила держзакупівельної гри їх фактично позбавляють можливості отримати замовлення від держави. Проте, як виявилося на процедурі розкриття, яку відвідали медіа-вартові, існує й інший бік медалі. Відчуваючи потребу у закупівлі запчастин для вантажного вагону-литво візків, комітет з конкурсних торгів ДП «Дарницький вагоноремонтний завод», попри всі намагання, придбати необхідну продукцію так і не зміг.

«Медіа-варта» відважилася нанести візит головному архітекторові міста Харкова. Однак це не просто так. Сергій Чечельницький за сумісництвом є головою комітету з конкурсних торгів Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міськради. Тому, відповідно, медіа-вартовий завітав на розкриття пропозицій конкурсних торгів 12 квітня 2012 року. 

Враження від будь-якого міста складається не лише за зовнішнім виглядом, будівлями чи мешканцями. Не останню роль у цьому відіграє інфраструктура і як одна зі складових цього ємного поняття - працівники окремих її ділянок. 

Нарікань Закон України «Про здійснення державних закупівель» з моменту своєї появи викликав чимало, й велика кількість із них надходила від комунальників. 2010 року комітети з конкурсних торгів комунальних підприємств країни сподівалися на зміни, що полегшили б їхню діяльність, але сталося не так як бажалося.

Кіностудія імені Олександра Довженка – державне підприємство з технічно оснащеною виробничою базою, інфраструктурою та ресурсами. І хоча пріоритетним напрямом діяльності є виробництво художніх фільмів за державним замовленням, серед закупівель підприємства зустрічаються набагато прозаїчніші предмети закупівлі, аж ніяк не пов’язані з кінематографом на пряму. 

Медіа-варта вирушила на «паперову вечірку» до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соцвиплат Головного управління праці та соцзахисту населення Харківської облдержадміністрації: планувалося розкрити пропозиції конкурсних торгів на закупівлю перфорованого паперу. Представники учасників та члени комітету з конкурсних торгів у повному зборі, дочекавшись часу «ікс», розпечатали конверти. Голова комітету з конкурсних торгів Микола Різник урочисто розпочав процедуру. Проте з часом передав право слова своєму помічникові – секретарю комітету з конкурсних торгів Ганні Мануйловій, яка одразу ж підхопила ініціативу.

Клінічна лікарня «Феофанія» Державного управління справами – один з найвідоміших медичних закладів в Україні. В її розпорядженні знаходиться більше 10 корпусів, у стінах яких надається висококваліфікована медична допомога. Звичайно, для належного виконання функцій лікарня має своєчасно, оперативно та у достатньо великій кількості закуповувати медикаменти та витратні матеріали. Тож про особливості українського держзакупівельного законодавства комітет з конкурсних торгів знає немало з власного досвіду. Як відбувалося розкриття пропозицій конкурсних торгів на закупівлю 162 найменувань лікарських препаратів та хто завітав на торги «Феофанії» дізнавався медіа-вартовий.

Історія будівлі Держпрому в Харкові налічує уже багато років. Вона стала свідком чималої кількості подій і з часом переросла у символ Харкова. Аби зберегти приміщення гіганту від невблаганного часу, його власникам доводиться докладати багато зусиль. Т а й не дивно, адже утримувати таку громадину нелегко.

Приходу 2012 року з нетерпінням чекала переважна більшість українців, адже саме тепер ми як ніколи близькі до прийому гостей, що відвідають чемпіонат Європи з футболу. Проте ця значуща спортивна подія аж ніяк не має затьмарити іншу, яка відбуватиметься улітку 2012 року в Лондоні – літні Олімпійські ігри.

Як і завжди, проект незалежних ЗМІ «Медіа-варта» невтомно стежить за замовниками торгів. І куди тільки не заводила медіа-вартових ця пристрасть. Цього разу вирішили брати штурмом Харківський державний цирк та підгледіти, як комітет з конкурсних торгів закуповує послуги в галузі реклами.

Початок 2012 року став достатньо насиченим на державні закупівлі. І для комітету з конкурсних торгів ДП «Харківський завод шампанських вин» цей період є найкращим часом для проведення торгів: підприємство на канікулах, процедурі можна приділити якнайбільше уваги.

Медіа-варта не завжди приходить, коли на неї чекають. Тому неабияк здивувався комітет з конкурсних торгів КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня №8» м. Харкова, адже медіа-вартовий нагрянув зненацька. 

2011 рік став ювілейним для «Інформаційного бюлетеню Редукціон»: нам виповнилося 5 років. Крім того, трирічного віку досяг проект незалежних ЗМІ «Медіа-варта». І хоча таку хворобу суспільства, як корупція, не можна здолати остаточно, ми маємо можливість боротися із нею, виставляти правопорушення на суд громадськості і посилювати роль громадянського суспільства в Україні.

Напередодні нового 2012 року Медіа-варта вирішила відвідати відкриті торги, що проводив Департамент з питань підготовки ЄВРО-2012 з футболу Харківської міськради.

У день візиту медіа-вартових до Департаменту будівництва та шляхового господарства за іронією долі перекритими були всі вулиці в центрі міста.

2011 рік для багатьох закупівельників України пройшов під гаслом: «Без пального!» Замовники з різних куточків країни нарікали на безвихідь, у якій опиняються організації й установи через недолугість законодавства. 

За півтора роки дії профільного держзакупівельного закону і замовники, і учасники звикли до присутності на процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів представників ЗМІ. Раніше, коли закупівлі регулювалися підзаконними нормативно-правовими актами, кореспондентів на торгах приймали на розсуд замовника, що не завжди збігався із бажанням представників ЗМІ долучитися до цього етапу конкурсних перегонів. 

Зміни до Закону України «Про здійснення державних закупівель» стали приємною новиною для багатьох замовників. Принаймні, комунальні підприємства точно зітхнули з полегшенням.

За час існування незалежного журналістського проекту «Медіа-варта» кореспонденти відвідали немало торгів. Звичайно, ставлення до преси на різних підприємствах варіюється від украй негативного до гостинного і цілком приязного. Причому останнім часом замовники уже звикли до гостей зі сторони, тож поява медіа-вартових все рідше викликає у них негативні емоції. 

Погожим осіннім ранком медіа-вартовий вирушив у звичну подорож до незвичного місця. «Містечко» Світло Шахтаря ще не траплялося на мапі подорожей медіа-вартових. Як виявилося, там панує комендантська година та за ворота допускають лише тих, у кого є на це перепустка із власним номером. Часи знаходження на території також зазначені в цьому маленькому клаптику паперу.

ІСМА – Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України, що сусідить із Інститутом монокристалів. Перша столиця рясніє такого роду закладами. Тому, щоб розібратися що і до чого, Медіа-варта вирушила назустріч невідомим науковим термінам.

Куди тільки не заводив медіа-вартових у пошуках істини «Вісник державних закупівель»... Проте сьогодні був досить світлий день, переповнений дитячими спогадами, адже, напевно, всі діти хоча б раз у житті відвідували лялькові спектаклі. Тому це був за визначенням чудовий день!

Напевно, немає такого підприємства, установи або закладу, які б не скаржилися на нестачу коштів, що надходять з державного бюджету. Проте існують і такі, котрі через це жодного разу від часу заснування не долучалися до держзакупівельного процесу. І річ не у небажанні або уникненні процедур закупівель. Виною цьому – мізерні кошти, сума яких не дотягує до порогу, з якого потрібно керуватися профільним законом.

Науково-виробниче підприємство ХАРТРОН-ПЛАНТ ЛТД має багаторічний досвід роботи на ринку виробництва корпусних виробів з металу. Крім того, як і за радянських часів, підприємство продовжує обслуговувати космічний простір. Для виконання таких відповідальних завдань потрібне відповідне високоякісне обладнання. У вересні комітетом з конкурсних торгів були зроблені кроки на шляху до придбання контактної зварювальної машини з контролером. Долучився до процедури розкриття і медіа-вартовий.

У намаганні довести процес придбання необхідного за кошти держави до ідеалу, законотворці, здається, не припиняють постійного внесення змін до нормативно-правового акту. Утім, деякі положення залишаються незмінними й, на жаль, виходять боком закупівельникам.    

Передвересневі дні ознаменувалися для медіа-вартових незвичайним походом у гості до Комунального ремонтно-будівельного підприємства Комінтернівського району м. Харкова департаменту житлового господарства Харківської міськради. 

Майбутній чемпіонат з футболу, якого з нетерпінням очікують мільйони вболівальників у різних країнах, є, беззаперечно, серйозним випробуванням для міст, котрі прийматимуть матчі. У Харкові до Євро-2012 зроблено вже чимало, втім роботи попереду ще багато. Не останню роль у підготовці міста до чемпіонату з футболу відіграють комунальні підприємства. 

Якби спитати сьогоднішніх членів комітету з конкурсних торгів, чого їм як закупівельникам не вистачає для повного щастя, у відповідь найчастіше можна було б почути: грошей та часу. І якщо брак першої складової щастя – справа майже непоправна, другу проблему вирішити якраз можна та ще й ціною «малої крові» - внесенням незначних змін до законодавства.

Так звана «робота з людьми» буває цікавою, захоплюючою, але ніколи – легкою. І якнайкраще знають про це члени комітетів з конкурсних торгів. Нерідко суперечки чи просто деякі непорозуміння виникають ще на етапі видачі документації конкурсних торгів. Багато нарікань та невдоволення висловлюють учасники торгів уже після прийняття комітетом рішення щодо переможця. Доволі частими бувають і «проблемні» процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів. Запобігти розвитку небажаного перебігу подій, не допустити перетворення процедури розкриття на сварку між учасниками – теж робота членів комітету з конкурсних торгів. Ще одне на додачу до численних «зобов’язані» та «мають». 
Щоправда, варто відзначити, що саме проблемних розкриттів останнім часом поменшало. В основному, протистояння розгортається між замовником та учасником. Утім, бувають випадки, коли конкуренти поводяться як вороги. 

Хто з мешканців міста Харкова не стикався з Комунальним підприємством «Вода»? Адже раз на місяць практично всі, сподіваємося, сплачують за холодну воду, яку споживає кожен у своїх цілях. Отже, медіа-вартові вирішили завітати до «аквапостачальників» міста Харкова та дізнатися, як вони проводять торги, зокрема закупівлю робіт з капітального ремонту авторемонтної майстерні (літ. С-2). З’ясувалося, що будівля авторемонтної майстерні геть вся розвалена та потребує термінової реанімації. Комітет з конкурсних торгів гостинно зустрів кореспондента.

Серед найпроблемніших норм чинного Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовники різних сфер називають строки здійснення процедур. І якщо до великого обсягу інформації для опублікування можна призвичаїтися, то не вибитися з графіку виробничого процесу за наявності тривалих закупівель, наполягають, часто досить важко. 
Переконані в цьому і закупівельники КП «Міський інформаційний центр», де 23 червня медіа-вартові побували на процедурі розкриття пропозицій із закупівлі робіт з будівництва трубопроводів та прокладання ліній енергозабезпечення та зв’язку місцевого значення; додаткові роботи (надання послуг з доступу використання місця в каналі кабельної каналізації). 

Медіа-варта знайде собі роботу навіть там, де її, на перший погляд, бути і не може! Які там порушення? Адже назва замовника говорить сама за себе. Ми напросилися на розкриття пропозицій конкурсних торгів до Територіального управління державної судової адміністрації Харківської області ДСА України.

Травень став напрочуд активним місяцем у роботі комітету з конкурсних торгів Української інженерно-педагогічної академії Міносвіти і науки України. Цього місяця фахівці з державних закупівель чи не кожного тижня збиратимуться для проведення процедур розкриття. На одній з них до спостереження за роботою комітету долучився і медіа-вартовий.

Як часто, здавалося б, нескладний процес закупівлі наштовхується на складнощі, що ставлять під ризик зриву роботу всього підприємства чи установи. Аби не наражати себе на небезпеку, вправний закупівельник має продумати абсолютно всі моменти, максимально спростивши собі життя.

Щойно перші по-справжньому теплі промені сонця торкнулися землі, всі ми – і дорослі, і діти – почали мріяти про відпочинок. Втіленням такої мрії в життя займається й комітет з конкурсних торгів Головного управління у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації.

Останнім часом, особливо у світлі підготовки Харкова до Євро-2012, велику увагу не байдужих громадян та преси прикуто до подій, що розгортаються навколо Центрального парку культури та відпочинку ім. М.Горького. Та залишивши скандальні моменти позаду, медіа-вартові вирішили долучитися до держзакупівельного життя комунального підприємства, тим паче, що не так давно змінилося його керівництво. Та, вочевидь, і закупівельне повсякдення проходить не так уже й гладенько.

Харківський історичний музей – один з найстаріших та найбільших музеїв України, провідний науково-дослідний центр краєзнавства Слобожанщини. Його унікальна колекція, що має національне значення, нараховує біля 250 тисяч цінних пам’яток матеріальної та духовної культури, у тому числі археологічні, етнографічні, нумізматичні, а також колекції витворів мистецтва, нагород, зброї, книг, збірки історичних документів, рідких світлин.

Проте сьогодні трапилося навпаки - медіа-варта постукала у двері головного листоноші міста Харкова. Постукала - і її радісно прийняли, адже у цей день Харківська дирекція УДППЗ «Укрпошта» проводила розкриття пропозицій із закупівлі 20 тонн цементу. Голова комітету з конкурсних торгів з ентузіазмом розпочала бесіду. Тому ще до початку процедури розкриття кореспондентам розповіли про проблеми, які виникають у них в зв’язку із прийняттям нового закону та які пропозиції хотілося б внести до норм закону, щоб покращити своє вимушене становище.

Про те, що державні закупівлі мають на меті економне й ефективне витрачання коштів, відомо всім. Щоправда, результати перевірок КРУ та роботи Органу оскарження показують, що теорія нерідко, а то й досить часто, розходиться з практикою. Утім, у тому, що проведення саме конкурсних процедур при закупівлі необхідного, дійсно є ефективним, переконуються все більше й самі закупівельники.

День сміху, День дурня - популярне свято, що святкується у всьому світі першого квітня. Хоча це свято і не є національним, про нього пам’ятають у багатьох країнах. Під час нього заведено розігрувати друзів і знайомих або просто жартувати над ними. Традиційно в таких країнах, як Нова Зеландія, Ірландія, Великобританія, Австралія і Південна Африка, розіграші влаштовуються тільки до полудня, називаючи тих, хто жартує після цього часу, «квітневими дурнями».

Здійснення закупівлі – річ непроста. Це лише на перший погляд здається, що варто тільки знати, що тобі, власне, треба й мати кошти. Насправді ж цій «не дуже хитрій» справі передує серйозна робота з планування закупівель. І саме вона нерідко визначає спроможність підприємства чи установи провадити свою діяльність у подальшому.

Сьогодні, як і взагалі кожного разу, нас цікавить усе неординарне. Ми шукаємо інформацію на нашому «настільному» веб-порталі та звертаємося до тих замовників торгів, де, на нашу думку, буде найцікавіше розкриття конкурсних пропозицій.

На території України багато підприємств та організацій, які є активними гравцями на держзакупівельному ринку. Їхня діяльність неодноразово висвітлювалася на шпальтах нашого видання. Проте поява замовника, держзакупівлі якого ще не підпадали під пильне око Медіа-варти, завжди викликає підвищену цікавість. Так, у березні на веб-порталі «Державні закупівлі» з’явилася інформація про те, що КП «Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування2 м. Харкова збирається закупити цукор. І хоча предмет закупівлі досить прозаїчний, кореспонденти вирішили навідатися у підприємство, аби долучитися до процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів. Як ми помандрували та що з цього вийшло – далі.

Пригадуєте, шановні читачі, початок 2011 року? З надією чекали великі й малі замовники якогось зрушення у справі закупівель у монополістів: чи то прийняття окремих законів, обіцяних півроку тому, чи то взагалі виведення цих закупівель з-під дії закону «Про здійснення державних закупівель». І ось сталося – Президент підписав довгоочікуваний закон. Затамувавши подих, члени комітетів з конкурсних торгів читали новий нормативний акт і не втрачали надії: може, й бензин вивели? Дива не сталося, й продукти нафтоперероблення рідкі до цього «рятівного» списку не потрапили.   

На початку лютого, після того як вщухли перші враження від скасування закупівель комунальних послуг на конкурсній основі, робота комітетів з конкурсних торгів пожвавилася, а увага, нарешті, повністю приділилася іншим - не менш важливим, проте тимчасово відсунутим на задній план – предметам закупівлі. До числа активних закупівельників долучився і Київський вагоноремонтний завод. На порядку денному стояла закупівля лакофарбової продукції. Чим пахнуть ці закупівлі, вирішили перевірити медіа-вартові.


Дотримання основних принципів здійснення державних закупівель – забезпечення належного рівня конкуренції й недискримінації учасників торгів - річ дуже важлива. Чим більший вибір, тим ефективніше будуть витрачені державні кошти. Щоправда, не завжди невелика кількість учасників свідчить про неналежний підхід до процесу з боку замовника чи незацікавленість з боку потенційних учасників. Доволі часто – це ознака саме виваженої роботи грамотного закупівельника.   

У багатьох замовників торгів часом виникає почуття ностальгії за положенням, яке регулювало систему держзакупівель України протягом довгого часу. Кінець року і невизначеність із закупівельною діяльністю на початку наступного – чи не найголовніші причини цього. Проте працювати за законом потрібно. Як долають перепони на шляху до виконання покладених обов’язків у Департаменті житлового господарства Харківського міськвиконкому дізнавалися медіа-вартові.


Набуття досвіду проведення закупівель за новим законодавством під кінець року позначилося на підвищенні рівня якості роботи комітетів з конкурсних торгів. Усе рідше замовники припускаються помилок під час проведення процедури розкриття конкурсних пропозицій, усе частіше документації конкурсних торгів відповідають формі, встановленій законом. Проте чи завжди зовнішня правильність і «причесаність» процедур розкриття свідчить про відповідність проведення торгів в цілому чинному законодавству?

Історія стосунків медіа-вартових і «Харківстандартметрології» розгортається уже протягом кількох років, проте плідною цю співпрацю не назвеш: фахівці-держзакупівельники цієї установи так і не змогли приборкати небажання дослухатися до зауважень медіа-вартових. Не те щоб поради пропускали повз вуха, проте на місці одного виявленого «ляпу» одразу як гриби після дощу з’являються інші.